Historie

Historie souboru Divadlo A jiné se začíná psát v létě roku 2009, kdy se v pražském parku Podviní sešla skupina přátel s vizí divadelního souboru, který, ač s neprofesionální produkcí, nabídne řemeslnou kvalitu a repertoár pro široké spektrum diváků. Iniciátorem byl Ondřej Suchý, jmenovec známějšího spisovatele a textaře, toho času po studiích na Fakultě humanitních studií. Prvním režisérem souboru se stal Vladimír Šebek, který ovšem na jaře příštího roku soubor opustil a zodpovědnost za směřování souboru plně přešla na Suchého. Ještě předtím stihl soubor odehrát vůbec první veřejné vystoupení, původní velikonoční hru pro nejmenší O kuřátku.

Pod novou režijní a dramaturgickou taktovkou pokračovala učednická léta novopečených divadelníků a nezbytná konsolidace souboru. Od února roku 2011 se datuje pravidelné veřejné vystupování. Ochotníci z DiAj si troufli i na takového autora, jako je A. P. Čechov, jehož jednoaktovka Medvěd se v repertoáru souboru objevuje dodnes, a to s nemalými úspěchy. Poněkud modernější notu si DiAj zkusilo v satirickém pásmu Love is a Bič věnovaném mezilidským a zejména partnerským vztahům ve všech podobách.

Do kalendářního roku 2012 vstupoval soubor už jako oficiální občanské sdružení premiérou hry Lucerna aneb Boj o lípu na prknech KS Kaštan. S touto bláznivou parodií hranou s laskavým svolením autorů P. Fialy aj. Dvořáka DiAj vystupovalo v následujících dvou sezónách na přehlídkách po celé ČR, například ve Strakonicích, v Miletíně nebo v Otrokovicích, v hlavním městě pak hru viděl například KS Průhon, Literární akademie, Malé Vinohradské divadlo (dnes D21) a tradiční KS Kaštan. Ještě do konce divadelní sezóny 2011/2012 proběhlo na deset veřejných vystoupení DiAj včetně účasti na populárním bohnickém festivalu Mezi ploty.

Ročník 2012/2013 přinesl první úspěch souboru před odborným publikem: na přehlídce Karlínské jeviště získal O. Suchý ocenění poroty za herecký výkon ve hře Medvěd. Na repertoáru se objevila hra Bílá paní na Tolštejně. V ní si soubor vyzkoušel ve větší míře zkombinovat klasickou činohru s pěveckými výstupy. Rozrůstající se soubor umožnil nastudovat hru i pro větší počet herců. Na tradičním letním festivalu Hradní hrátky v severočeském Úštěku DiAj premiérově uvedlo Werichovu pohádku Královna Koloběžka První.

V sezóně 2013/2014 soubor DiAj čítal třináct členů. Ještě před divadelními prázdninami stačil soubor uvést premiéru vlastní adaptace pohádky Čertův švagr, výpravné hry s dobovými kostýmy a původní hudbou, okořeněné navíc šermířskými souboji. Následující sezónu byla pohádka vlajkovou lodí DiAj a na přehlídce Dospělí dětem v Havlíčkově brodě získala cenu za dramaturgicko-režijní přístup. Sezóna 2014/2015 přinesla také začátek výrazné obměny souboru. Na scénu pomalu, ale jistě vchází Nová generace DiAj. Kromě zakladatele O. Suchého zůstali věrni souboru pouze Ladislav Dalmady a technický specialista Ondřej Karaffa. Poslední stopou odcházející generace bylo pásmo tří Čechovových aktovek, hraných pod názvem Směšné maličkost aneb Tři ve při. Představení, těžící z laskavě ironického humoru ruského dramatika, sklidilo výrazný úspěch na přehlídce Divadelní osmička v pražských Divadle Karla Hackera a v divácké soutěži obsadilo v početné konkurenci třetí místo.

Spolu s příchodem sezóny 2016/2017 zaznamenalo DiAj posun k repertoáru těžšímu jak co do objemu textu, tak co do tématu. Tu první kategorii představuje konverzační komedie Miroslava Horníčka Dva muži v šachu. Druhou pak tragikomická alegorie Druhá smrt Johanky z Arku. Dílem současného bulharského dramatika Stefana Caneva se DiAj zařadilo po bok souborům, které cíli i na náročnějšího diváka a vedle primárně zábavných představení nabízí také prostor k hledání odpovědí na palčivé otázky současnosti. Svérázná rekonstrukce posledních hodin známé hrdinky zabodovala u kritiky. Odborná porota Pražské oblastní přehlídky amatérských divadel ocenila výběr hry a představitelce titulní role Janě Bergerové udělala čestné uznání za herecký výkon.

Výrazný mezník souboru bylo navázání kontaktů s Divadlem Na Manoušce v pražských Řeporyjích. Sezónu 2017/2018 zahájí poprvé v historii s domovskou scénou; v prostoru bývalé sokolovny, v místě s velkou tradicí místního ochotnického divadla, na kterou se pokusí důstojně navázat.