Osobní informace

Foto
Jméno
Jan Pokorný
Narození
Už více než šedesátkrát oběhla od té doby Země kolem Slunce. Kdyby se počet oběhů Země kolem Slunce převedl na počet čtvrťových not za minutu, bylo by to Larghetto. Pak mě čeká ještě Adagio a možná i Andante.
Studium
Vysoká škola ekonomická v Praze, obor automatizované systémy řízení (tenkrát se tomu tak říkalo).
Zaměstnání
Vším jsem byl rád.
Zájmy
Hudba, lyže a kolo. Hudba celoročně, lyže a kolo v závislosti na ročním období.

Divadlo

Role
-žádná-
Funkce v divadle
hudba

Dotazník

Jak jsi se dostal k DiAj?
Viděl jsem jejich představení „Druhá smrt Johanky z Arku“ a oslovil jsem principála Ondru Suchého s nabídkou složení hudby.
O mně
To ať napíše někdo jiný, nechci chválit sám sebe. Ale když už, tak nadaný, inteligentní a skromný.
Čím je pro tebe divadlo?
Divadlo je pro mě kromě zábavy i určitým mystériem. Dává mi možnost sledovat proměnu herce nebo herečky (abych neurazil spolek pro genderovou vyváženost) v postavu. Při přípravě představení, jehož mám to štěstí být občas součástí, si většinou vzpomenu na Čapkovu povídku „Jak se dělá divadlo“, případně na rozhovor „producenta“ a režiséra z filmu Zamilovaný Shakespeare. Producent se ptá režiséra: „Jak je možné, že se představení nakonec povede?“ a režisér bez zaváhání odpovídá: „To je záhada.“ Zajímavé je, že mívám před premiérou trému, uklidňuji se tvrzením, že co jsem mohl pokazit, jsem už pokazil.
Co ti dává nebo naopak bere divadlo?
Dává mi možnost seznamovat se s podobně smýšlejícími lidmi, hudebně se realizovat a skládat. Diváci, kteří přišli na představení, musí moji hudbu poslouchat, aniž by mohli odejít. Ideální situace pro skladatele. Možná mi divadlo i něco bere, ale nevím co. Spíš bych řekl, že z mé strany je to asymetrický až nereciproční vztah, kdy beru a nedávám, protože hudbu bych dělal tak jako tak.
Jaké žánry jsou tvé oblíbené?
Dramatická komedie, může být i komediální drama.
Jaká je tvá vysněná role?
Nejsem herec, ale mohl by mi sednout Harpagon z Lakomce.